Ajutor pentru cei afectați de inundații

În data de 1 august a.c., cu ocazia începutului Postului Adormirii Maicii Domnului, părintele Goguț Iancu Ioan Ciprian, de la parohia Iecea Mare, a făcut un apel către  credincioșii parohiei pentru sprijinirea celor năpăstuiți de urgia naturii care s-a abătut asupra localității OCOLIȘ din județul Alba, mai exact prin inundațiile care au afectat grav această localitate. În această acțiune s-au implicat activ și primarul localității Iecea Mare, Tomulea Ștefan Liviu, cât și alți credincioși, care au pus la dispoziție mijloace auto pentru transportul bunurilor. A fost dăruită persoanelor afectate cantitatea de 5,5 tone cereale și făină, cât și o sumă de bani provenită din colecta efectuată de părintele Dinu Bîzgan de la parohia Iecea Mică, acestea fiind împărțite localnicilor de către părintele paroh al parohiei Ocoliș. Sămânța cuvântului Evangheliei din Duminica a șasea după Rusalii, care ne îndeamnă să ne rugăm și să sprijinim aproapele nostru aflat în suferință și-a găsit loc în inimile credincioșilor parohiilor amintite, de unde a răsădit în această faptă bună.

Comments are closed.