Atelierele de dezvoltare personală pentru copiii din centrele educaţionale

IMG_20140826_144546

Copiii de la centrele educaţionale din judeţul Timiş au participat la Atelierele de dezvoltare personală de la Mânăstirea Româneşti, din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei, învăţând cu acestă ocazie cum să îşi elibereze potenţialul, pentru a maximiza propria lor performanţă. Copiii au fost ajutaţi să înveţe, mai degrabă din experienţe concrete decât din învăţare teoretică. Atelierele de dezvoltare personală au ca obiective autocunoaşterea, afirmarea de sine, îmbunătăţirea relaţiilor interpersonale, managementul stresului, comunicarea, dobândirea unui mai bun control emoţional, toate acestea contribuind la reducerea fenomenului de eşec şi de abandon şcolar. Activităţile de tip outdoor au fost îndrăgite de copii, lucru care se poate observa din energia şi din pasiunea cu care au concurat la întrecerile de radio orientare din pădurile din jurul Mânăstirii Româneşti. „Radio orientarea presupune parcurgerea unui traseu într-un teren necunoscut, materializat printr-o succesiune de posturi de control ce trebuiesc atinse. Sportivul alege ruta între posturile de control, cu ajutorul hărţii şi al busolei, trebuie să se orienteze şi să ia decizii rapide, în timp ce se deplasează cu o viteză mare. Acesta este de fapt traseul elevilor în şcoală!”, a precizat coordonatorul atelierelor de dezvoltare personală, doamna Maria Bilan.

Centrele Educaţionale ale Arhiepiscopiei Timisoarei funcţionează în cadrul proiectului „Reţea interregională de centre educaţionale”, derulat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, în parteneriat cu Arhiepiscopia Timişoarei şi cofinanţat prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013. În judeţul Timiş funcţionează cinci astfel de centre educaţionale în localităţile Timişoara, Lugoj, Deta, Făget şi Sânnicolau Mare. În fiecare centru educaţional sunt beneficiari câte 25 de copii, proveniți din familii sărace sau aflaţi în risc de abandon şcolar. Aceştia beneficiază zilnic de o masă caldă şi de o gustare rece, de sprijin în efectuarea temelor şi de meditaţii, pentru scăderea riscului de eşec şcolar. De asemenea, copiii primesc burse sociale, rechizite şi materiale didactice. În cadrul centrelor, beneficiarii participă la activităţi de petrecere a timpului liber, de formare a deprinderilor practice şi de întreţinere a spaţiului personal. Ei sunt încurajaţi să comunice în orice ocazie, să îşi exprime sentimentele, nemulţumirile şi dorinţele într-un mod constructiv, fără a-i deranja sau leza pe ceilalţi, să înveţe să îşi cunoască şi să-şi apere drepturile prin intermediul comunicării cu ceilalţi.

Atiune copii (2) Atiune copii (1)

Comments are closed.