Binecuvântare monument la Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului

Joi, 30 mai, la “Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului” din Timişoara, a avut loc ceremonia de dezvelire a bustului Regelui Mihai I al României. Cu acest prilej, slujba de binecuvântare a monumentului a fost oficiată de pr. Ionel Popescu, vicar-administrativ eparhial, alături de un sobor de preoţi şi diaconi de la Catedrala mitropolitană, în prezenţa Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Invitatul de marcă al ceremoniei a fost Principele Radu. De asemenea, la eveniment au participat autorităţi locale, judeţene şi naţionale, profesori universitari din Timişoara, Cluj şi Bucureşti, precum şi numeroşi studenţi ai facultăţilor timişorene.

Comments are closed.