Buna Vestire prăznuită la Mănăstirea Săraca

 La praznicul Bunei Vestiri, Mănăstirea Săraca din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei şi-a sărbătorit hramul Paraclisului de iarnă. Bucuria sărbătorii a fost marcată de prezenţa Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar eparhial în mijlocul obştii de călugări, condusă de arhim. Climent Vântu, stareţul mănăstirii. Cu acest prilej, Ierarhul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în paraclisul de iarnă cu hramul „Buna Vestire”. La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, numeroşi credincioşi, printre care foarte mulţi copii s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului. În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat că: „avem bucuria astăzi că suntem încredinţaţi de Arhanghelul Gavriil că s-a făcut începutul mântuirii noastre, prin aceea că Fecioara Maria, Născătoarea de Dumnezeu primeşte ca să fie lucrătoare în planul pe care Dumnezeu îl are pentru mântuirea lumii. Să ne ajute Bunul Dumnezeu, ca petrecând înţelepţeşte viaţa noastră în pământul acesta şi cu bucurie aleasă zilele Postului Sfintelor Paşti, să ne împărtăşim cu Hristos în urcuşul nostru duhovnicesc spre Înviere”. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul coral „Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. dr. Ion- Alexandru Ardereanu. La finalul slujbei, Preasfinţia Sa, a transmis tuturor credincioşilor prezenţi şi vieţuitorilor mănăstirii, binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.