Capacitate preoţească – sesiunea martie 2013

Pe temeiul hotărârii Permanenţei Consiliului Eparhial din 11 februarie 2013, susţinerea examenului de capacitate preoţească va avea loc miercuri, 6 martie 2013, ora 8:00, la Centrul eparhial din Timişoara, Bvd. C.D. Loga nr. 7.  Se pot înscrie licenţiaţii în Teologie Pastorală, cei care doresc hirotonia întru preot, precum şi preoţii şi diaconii ce nu l-au susţinut şi cei ce doresc să se transfere la altă parohie.

Înscrierea se va face la Centrul eparhial, până la data de 4 martie a.c. Dosarul de înscriere va cuprinde: a) cerere către Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Nicolae; b) copii după actele de studii: diplomă de licenţiat în teologie, master, doctorat şi foile matricole; c) copie B.I./C.I..

Alăturat anexăm programa pentru examen şi bibliografia selectivă:

Dogmatică și morală
Istoria Bisericească Universală şi Istoria Bisericii Ortodoxe Române
Predici
Cateheze
Cântare, Tipic, Liturgică

Legislatie
Exegeza Noului Testament  –  pag.1,  pag.2,  pag.3

Statut BOR aprobat de Sf.Sinod 17.02.2011

 

Comments are closed.