Întâlnirea preoţilor din Arhiepiscopia Timişoarei

 Marţi, 12 februarie 2013 a avut loc întâlnirea preoţilor şi diaconilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei. Conferinţa s-a desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Arhiepiscopul Timişoarei şi Mitropolitul Banatului, în urma hotărârii Permanenţei  Consiliului eparhial din  31 ianuarie a.c.  

 Întrunirea a debutat la catedrala mitropolitană „Sfinţii Trei Ierahi” din Timişoara cu săvârşirea Sfintei Liturghii oficiate de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul Episcop vicar al Eparhiei noastre împreună cu un însemnat sobor de preoţi şi diaconi.  Lucrările conferinţei au continuat în „Aula Magna” a Universităţii de Vest din Timişoara, prezidate de  Preasfinţia Sa, în prezenţa părinţilor consilieri, a protopopilor şi a clericilor din cele 6 protopopiate: Timişoara I, Timişoara II, Lugoj, Deta, Făget şi Sânnicolau Mare. Cuvântul de deschidere a aparţinut ierarhului, care a transmis celor prezenţi binecuvântarea IPS Nicolae şi a accentuat importanţa întâlnirii pentru consolidarea relaţiilor dintre parohii şi administraţia eparhială. Pe ordinea de zi a întâlnirii s-au regăsit subiecte privind buna desfăşurarea a activităţilor depuse de sectoarele Arhiepiscopiei Timişoarei. Astfel, în cadrul sectorului social  a fost prezentat regulamentul pentru preoţii misionari, care au datoria de a colabora cu Centrul eparhial şi de a se implica în proiectele sociale desfăşurate de  Arhiepiscopie. La sectorul economic au fost prezentate Hotărârile Sfântului Sinod şi reglementările Consiliului eparhial privind aspectele administrativ edilitare, ce se desfăşoară în  parohii cu privire la executarea lucrărilor de pictură, la procedurile bisericeşti şi civile privind construirea unor locaşe de cult, precum şi respectarea normelor de sănătate şi securitate în muncă.  S-a adus în atenţia preoţilor parohi modalităţile de organizare a pelerinajelor prin colaborarea cu Centrul de pelerinaje al Arhiepiscopiei Timişoarei, respectiv cu agenţia „Basilica Travel” a Patriarhiei Române cu scopul de a face cunoscute valorile spirituale şi partimoniale ale Bisericii noastre. La sectorul cultural, s-a accentuat susţinerea Şcolii Ortodoxe primare „SfântulAntim Ivireanul” şi a Grădiniţei „Troiţa”, primele unităţi de învăţământ confesional înfinţate în cuprinsul eparhiei. Tot în cadrul educaţional s-a evidenţiat necesitatea sprijinirii  secţiei de teologie a Liceului Pedagogic „Carmen Sylva”, precum şi a Facultăţii de Teologie din Timişoara.  Totodată, Preasfinţia Sa a rugat părinţii slujitori prezenţi să respecte programul liturgic al parohiilor urbane şi rurale pentru a răspunde nevoilor duhovniceşti ale credincioşilor, dar şi pentru a îmbunătăţi activitatea catehetică-misionară a unităţilor de cult. De asemenea, s-a reamintit  preoţilor că au datoria de a promova presa bisericească locală şi naţională cu scopul de a face cunoscută activitatea Bisericii pe toate planurile ei. În încheiere s-a rostit rugăciunea „Cuvine-se cu adevărat” şi s-a mulţumit participanţilor pentru  efortul depus în slujba oamenilor şi a lui Dumnezeu.

Comments are closed.