Slujire arhierească în Parohia Şanoviţa

În Duminica a XVI-a după Rusalii, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Şanoviţa, Protopopiatului Lugoj. Cu acest prilej, ierarhul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu pr. Ioan Cerbu, Protopopul Lugojului şi pr. Constantin Cocioba, parohul bisericii, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. La slujbă au participat autorităţi locale, precum şi un număr impresionant de credincioşi din localitate şi din parohiile învecinate. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, care a evidențiat că „Evanghelia de la Matei 25, 14-30 ne îndeamnă pe noi oamenii să fim milostivi şi să facem milostenie, mai ales pe cei înstăriţi, şi îi cheamă pe toţi la înmulţirea talanţilor sau a propriilor calităţi, prin aceasta făcânde-ne să simţim bucuria dăruită de Domnul Hristos celor harnici şi darnici”.  La finalul Liturghiei Preasfinţia Sa a transmis din partea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului binecuvântarea şi purtarea Sa de grijă pentru cei prezenţi şi tuturor credincioşilor parohiei.

Biserica actuală a parohiei Şanoviţa a fost construită între anii 1796-1797. Este zidită din piatră de la cariera din sat şi din cărămidă. Turnul bisericii este ridicat ulterior, tot din cărămidă arsă, Biserica este acoperită cu tablă zincată. Sfinţirea bisericii a avut loc în anul 1797 de către Moise Putnic, episcopul Timişoarei. Iconostasul este din lemn şi a fost picat în anul 1911 de către prof. Virgil Simonescu din Lugoj în stil neo-bizantin. Clopotele vechi au fost ridicate în primul Război Mondial fiind înlocuite cu altele mai noi în anul 1931. În anul 1972 biserica s-a sfinţit din nou de către Înaltpreasfinţitul Nicolae, Mitropolitul Banatului, în urma lucrărilor de restaurare a picturii. În prezent parohia Şanoviţa este păstorită de pr. Constantin Cocioba şi cuprinde 163 de familii cu 504 credincioşi, iar slujbele liturgice au loc în Biserica cu hramul “Naşterea Maicii Domnului”.

Comments are closed.