Ceremonia de investire a noului primar al Timişoarei

Vineri, 22 iunie, în Sala de consiliu a Primăriei Timişoara a avut loc ceremonia de investire în funcţie a noului primar şi validarea noilor consilieri locali. La eveniment au participat angajaţi ai municipalităţii, familiile noilor aleşi, noul ministru interimar al Educaţiei, Liviu Marian Pop, precum şi reprezentanţi ai mai multor instituţii publice timişorene. Din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, delegatul Arhiepiscopiei Timişoarei la eveniment a fost Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop – vicar al eparhiei.

În cadrul unei ceremonii solemne, noul primar ales al oraşului de pe Bega, prof. univ. dr. Nicolae Robu, a depus jurământul în faţa tuturor celor prezenţi, devenind  astfel, cel de-al V-lea primar al Municipiului Timişoara, după Revoluţia din decembrie 1989.

În finalul ceremoniei, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi de la catedrala mitropolitană a oficiat slujba de Te Deum, drept mulţumire Bunului Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra poporului român. După slujbă, Ierarhul a transmis noului primar binecuvântarea şi felicitările Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului.

Comments are closed.