Monografia Parohiei Timişoara-Iosefin

       La Editura „ Învierea” a Arhiepiscopiei Timişoarei a apărut recent lucrarea „ Iosefinul ortodox. Contribuţii monografice” a preotului Ionel Popescu, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Timişoarei.  Volumul apare cu bincecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae,Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Lucrarea debutează cu o „ Recomandare” a Întâistătătorului Banatului în care este evidenţiată importanţa lucrării de faţă pentru istoria bisericească din această parte a ţării.

Cartea scrisă de pr. Ionel Popescu face o incursiune în istoria parohiei din cel mai nou cartier istoric al Timişoarei, Iosefinul, întemeiat în anul 1744, şi care s-a numit la început Maierele german, după numele primilor săi locuitori. Astfel, este prezentată situaţia  politico-religioasă  a oraşului de pe Bega, la data înfiinţării parohiei, fiind expuse totodată, şi numeroase date biografice ale ctitorilor şi ale primilor slujitori. În acelaşi timp,volumul prezintă numeroase informaţii referitoare la arhitectura lăcaşului de cult, pictura acestuia, corul parohial,  tipografia parohială, biblioteca şi arhiva, precum şi cantina socială a parohiei. În paginile lucrării sunt menţionate şi activităţile pastoral misionare şi culturale importante desfăşurate de- a lungul anilor în parohie, prin contribuţia Societăţii social filantropice „ Sfânta Maria” şi a Fundaţiei „ Preot Ioan Olariu”. În finalul lucrării sunt prezentate o serie de informaţii privind lucrările de dotare şi reamenajare realizate la sfântul lăcaş între anii 2001-2012. Volumul, tipărit la editura Arhiepiscopiei Timişoarei, apare în condiţii grafice de excepţie, paginile fiind îmbogăţite de numeroase imagini  şi fotografii de arhivă din  viaţa parohiei.

 

Comments are closed.