COMUNICAT DE PRESĂ

          Urmare  numeroaselor solicitări venite din partea credincioşilor de a interveni pentru refacerea treptelor catedralei, dar şi datorită degradării fizice a acestora, Consiliul eparhial al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Timişoarei, în şedinţa din 31.07.2012, a luat Hotărârea nr. 2190/2012 cu privire la reabilitarea treptelor Catedralei Mitropolitane.

         În legătură cu proiectul “Reabilitarea treptelor de la accesul principal la Catedrala Mitropolitană din Timişoara” facem următoarele precizări:

– Lucrările sunt autorizate de către Primăria Municipiului Timişoara  conform Autorizaţiei de Construire nr. 1749/14.11.2012;

– În urma invitaţiei de participare pentru procedura de Selecţie de Oferte, publicată pe site-ul www.mitropolia-banatului.ro şi în cotidianul “Renaşterea Bănăţeană” nr. 6954 din data de 20.11.2012 şi 21.11.2012, ulterior studierii propunerii tehnice şi financiare ofertate, a fost selectat operatorul economic S.C. Tehnodomus S.R.L. pentru execuţia lucrărilor de reabilitare;

– Soluţia de reabilitare va consta din următoarele lucrări: desfacerea placajelor din beton de la nivelul treptelor şi podestelor de la scara de acces, desfacerea umpluturilor din mortar-beton la trepte şi podeste, refacerea treptelor din blocuri masive de piatră naturală tip andezit ;

– Lucrările se vor desfăşura în două faze, menţinând accesul în interiorul locaşului de cult, având ca termen de execuţie 100 de zile de la data începerii lucrărilor;

– În acest moment lucrările vor fi finanţate atât din bugetul local al Primăriei Municipiului Timişoara cât şi din fonduri proprii.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TIMIŞOAREI

Comments are closed.