Concursul Județean de Religie Sfântul Iosif cel Nou de la Partoș – Ediția a II-a

       Anul acesta Concursul Judeţean de Religie Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş se află la ediţia a II-a şi se va desfăşura în conformitate cu programa şcolară la Religie ortodoxă şi cu curriculumul proiectului Bisericii Ortodoxe Române ,,Hristos împărtăşit copiiilor”.

II. Tema şi secţiunile concursului:

Tema Concursul Judeţean de Religie Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş este ,,Credinţă şi libertate”. Tema concursului stă în strânsă legătură cu proclamarea anului 2013 de către Patriarhia Română ca Anul omagial al Sfinţilor împăraţi Constantin şi Elena, la împlinirea a 1.700 de ani de la Edictul de toleranță religioasă de la Milano (313) dat de Sfântul Constantin cel Mare, împăratul Imperiului Roman (306-337).

       Concursul va avea şase secţiuni pe tema dată:

clasele II-IV: – memorare şi recitare de poezie religioasă;

                        – realizare de desen religios.

clasele V-VIII: scriere şi recitare de poezie religioasă; 

                          – scriere şi prezentare de eseu religios;

                          – desen religios.

clasele IX-XII: – scriere şi prezentare de eseu religios.

III. Obiectivele concursului:

1. Formarea virtuţilor creştine şi consolidarea deprinderilor de comportament religios-moral;

2. Încadrarea cât mai bună a elevilor în viaţa bisericească şi socială;

3. O colaborare cât mai bună între preot şi profesorul de Religie;

4. Formarea continuă a cadrelor didactice şi a preoţilor.

IV. Desfășurarea concursului:

Grupul ţintă sunt elevii de nivel: primar, gimnazial şi liceal din şcolile şi parohiile judeţului Timiş.

       Desfăşurarea concursului cuprinde trei etape:

  una locală  în  fiecare şcoală / parohie până la data de 15.05.2013,

 una zonală între 22.05.2013 și 5.06.2013 începând cu ora 15 00  în 11 centre zonale: două la Mitropolia Banatului, Şcoala Gimnazială nr. 7 ,,Sfânta Maria” Timişoara, Belinţ, Biled, Cărpiniş, Deta, Făget, Gătaia, Lugoj şi Nerău.

   – una finală, la Centrul Eparhial Timişoara, în data de 11.06.2013.

Concursul judeţean de Religie Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş este rodul unei bune colaborări educaţionale între Arhiepiscopia Timişoarei şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş, avându-se în vedere atingerea idealului educaţional propus de Legea învăţământului, inclusiv formarea etică şi morală a elevilor pentru buna lor integrare în societatea românească actuală.

Informaţii suplimentare pot fi obţinute din conceptul concursului aflat la adresa: http://mitropolia-banatului.ro

Comments are closed.