Concert de colinde în parohia Nerău

De curând, în parohia Nerău, protopopiatul Sânnicolau Mare, a avut loc a VI-a ediţie a concertului de colinde ,,O ce veste minunată“, organizat de Parohia Ortodoxă Română Nerău în parteneriat cu Şcoala Gimanzială Nerău şi Ansamblul Folcloric ,,Floare Nerăianţă”. Pe scena căminului cultural din Nerău au urcat: Corul  de copii şi tineret a parohie Tomnatic, Corul Bisericii Ortodoxe din Cenad, Corul Bisericii Ortodoxe din Comloşu Mare, Corul Femina din Comloşu Mare, Grupul de colindători de la Lenauheim, Corul ,,Ghiţă Ţăran”  al  Bisericii ortodoxe din Nerău, Corul de copii şi tineret ,,Lira”  al Căminului cultural din Coşteiu. Alături de solişti de muzică populară: Doriana Talpeş, surorile Flavia şi Felicia Costa, Elena Popov din Kikinda Serbia, iar în încheierea spectacolului a urcat pe scenă Ansamblul Folcloric ,,Floare Nerăianţă” din Nerău pregătiţi de Claudia Cojocaru. La încheierea concertului toti colindătorii au fost invitaţi la agapa frăţească tradiţională .

Comments are closed.