Slujire arhierească la Catedrala mitropolitană

 În Duminica Sfinţilor Strămoşi, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a slujit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană din Timişoara, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Alături de credincioşii timişoreni, la slujbă au participat şi copiii din grupul de colindători “Brădăţelul” din Şieu, judeţul Maramureş, care au susţinut un scurt recital de colinde. În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Paisie a evidenţiat câteva dintre învăţăturile desprinse din evangelia duminicală de la Luca 14, 16-24 ce istoriseşte “Pilda celor poftiţi la cină”. În acest sens, ierarhul a precizat că fiecare dintre noi suntem chemaţi de Mântuitorul Hristos, asemeni celor din evanghelie, la împărtăşirea din bucuria şi bogăţia darurilor pregătite pentru cei aleşi, însă avem libertatea de a primi sau refuza această invitaţie. Astfel, Evanghelia duminicii a XXVIII-a după Rusalii ne vorbeşte despre iubirea atotcuprinzătoare a lui Dumnezeu, dar şi despre libertarea oferită omului ca semn desăvârşit al acestui iubiri părinteşti şi milostive. În finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul a transmis celor prezenţi binecuvântarea şi dragostea părintească a Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, iar grupului de colindători maramureşeni, felicitările şi aprecierile pentru frumoasele colinde tradiţionale interpretate cu multă dăruire şi măiestrie. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul Catedralei mitropolitane, condus de pr. Dan Dragomir.

Comments are closed.