Concert de colinde susţinut de grupul “THRONOS”

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, şi a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi la iniţiativa Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, duminică, 12 decembrie 2010, grupul de muzică psaltică THRONOS al catedralei patriarhale din Bucureşti va concerta la Timişoara. Concertul este organizat de Fundaţia Filantropia Timişoara în colaborare cu Arhiepiscopia Timişoarei.

Astfel, în duminică amintită, grupul va da răspunsurile la Sfânta Liturghie de la catedrala mitropolitană iar după masă, începând cu orele 18, vor susţine un concert extraordinar de cântări bizantine şi colinde. Repertoriul va cuprinde:
1. Catavasiile Naşterii Domnului de Ştefanache Popescu, ehul I
2. Din ospăţul Stăpânului, axion în Joia Mare de Anton Pann, glasul V
3. Axion de Varlaam Protosinghelul, glasul VI, interpretare solistică de protopsalt Mihai Bucă
4. Stea astăzi, irmos kalofonic de Balahie Preotul, glasul I, tetrapon

5. O, ce veste minunată!
6. Trei Crai de la Răsărit, varianta populară
7. Colindăm colind
8. Ciucur verde de mătase
9. Mare-i seara
10. Noi umblăm şi colindăm

Intarea este liberă. Vă aşteptăm cu drag!

Fundaţia Filantropia a Arhiepiscopiei Timişoarei
Împreună pentru a ajuta!

Leave a Reply