Sfântul Ierarh Nicolae, ocrotitorul Întâistătătorului Banatului

Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, împreună cu membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, preoţii şi diaconii slujitori ai Catedralei mitropolitane, precum şi membrii personalului centrului eparhial din Timişoara au felicitat cu anticipaţie, vineri, 3 decembrie pe Înalt Preasfinţitul Părinte Nicoale Mitropolitul Banatului, cu ocazia prăznuirii la 6 decembrie a Sfântului Ierarh Nicolae, ocrotitorul Înalt Preasfinţiei Sale.
Prezent la acest moment aniversar în viaţa Arhiepiscopiei Timişoarei a fost şi Înalt Preasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, care a transmis Înalt Preasfinţiei Sale alese urări de bine, sănătate şi de îndelungă şi rodnică arhipăstorire a credincioşilor din întreg cuprinsul Mitreopoliai Banatului.

Înalt Preasfinţitul Părinte Nicolae a mulţumit tuturor celor prezenţi şi le-a transmis aceleaşi calde urări de bine, menţionând că prezenţa Înalt Preasfinţitului Părinte Serafim întregeşte bucuria acestei întălniri prilejuită de apropierea praznicului Sfântului Ierarh Nicolae, iar apoi i-a invitat pe toţi la o agapă frăţească pregătiă cu acest prilej.

Leave a Reply