Concert la Catedrala mitropolitană din Timişoara

Evenimentele închinate Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş s-au încheiat la Catedrala mtiropolitană din Timişoara  în seara zilei de duminică, 16 septembrie, cu Slujba Acatistului Sfântului Ierah Iosif cel Nou şi un concert de imne şi cântări religioase, susţinut de corul catedralei, condus de pr. Dan Dragomir.

Slujbele au fost oficiate de Preasfinţitul Părinte Paise Lugojanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa a numeroşi credincioşi timişoreni. Concertul susţinut de corala catedralei mitropolitane a cuprins piese religioase închinate Ocrotitorului Banatului, dintre care amintim, Troparul şi Condacul Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, armonizate de Stelian Olaru şi Stihira a 3 a din Slujba Sfântului Iosif, pe glasul 6. În încheierea serii, Racla cu Moaştele Sfântului Ierarh Iosif a fost cu reaşezată în locul obişnuit din catedrala, în dreapta pronaosului, loc unde credincioşii pot înălţa zilnic cereri şi rugăciuni Iubitorului de Dumnezeu, Iosif cel Nou de la Partoş.

Comments are closed.