Concert prepascal în Catedrala Mitropolitană din Timişoara

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Nicolae Corneanu Mitropolitul Banatului, Fundaţia “Filantropia” din cadrul Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Timişoarei, coordonată de Preasfinţitul Părinte Episcop vicar Paisie Lugojanul, organizează duminică, 14 martie, de la orele 18 în Catedrala mitropolitană din Timişoara concertul de cântări psaltice “Iată Mirele vine…”. Acest concert va fi susţinut de grupul psaltic “Melozii Romanului” ce aparţine Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, condus de diaconul prof. Ionut Amarinii. Toate piesele interpretate vor fi specifice perioadei Postului Paştilor şi vor avea menirea de a ne sensibiliza duhovniceşte pentru cea mai mare sărbătoare a creştinilor Învierea Domnului.

Repertoriul va cuprinde:

1. Iată Mirele vine, Macarie Ieromonahul
2. Uşile pocăinţei, Dimitrie Suceveanu
3. Condacul şi Cântarea a IX-a a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, Nectarie Schimonahul
4. Apărătoare Doamnă, Petru Berechet
5. Să se îndrepteze, la Liturghia Darurilor, Ion Popescu Pasărea
6. Dumnezeu este Domnul, Troparele Floriilor, Macarie Ieromonahul şi Dimitrie Suceveanu
7. Doamne femeia, Slava Stihoavnei Sfintei Miercuri, Dimitrie Suceveanu
8. Din ospăţul Stăpânului, Axionul Sfintei Joi, Ion Popescu Pasărea
9. Astăzi S-a răstignit pe lemn, antifonul al 14-lea al Slujbei Sfintelor Patimi, Dimitrie Suceveanu
10. Prohodul, varianta vatopedină
11. Hristos a înviat, versiune aghiorită

Intrarea este liberă. Vă aşteptăm cu drag!

Organizatori:
Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei
Fundaţia Filantropia Timişoara

Leave a Reply