Aniversarea instalării Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae al Banatului

Joi 4 martie se împlinesc 48 de ani de la instalarea Înaltpreasfinţitului Părinte dr. Nicolae Corneanu în scaunul de arhiepiscop al Timişoarei şi mitropolit al Banatului.
Născut la 21 noiembrie 1923 la Caransebeş într-o familie preoţească (unchiul său a fost secretarul episcopului Miron Cristea, iar tatăl preot la biserica „Sf. Ioan” din Caransebeş), îşi va petrece copilăria alături de mama sa care îi insuflă dragostea faţă de cele sfinte, tatăl său murind de tânăr.
Între anii 1934-1942 urmează şcoala elementară şi liceul în Caransebeş. Pleacă apoi la Bucureşti unde va urma cursurile Facultăţii de Teologie, între anii 1942-1946. Încă din anul I publică articole pe teme patristice. În anul 1943 este hirotonit diacon celibatar de către episcopul Veniamin Nistor al Caransebeşului, în biserica parohiei Obreja, judeţul Caraş-Severin. În 1946 este declarat licenţiat în Teologie.
După absolvirea facultăţii se înscrie la doctorat, iar la 30 iunie 1949 îşi va susţine teza cu titlul: „Viaţa şi petrecerea Sfântului Antonie cel Mare. Începuturile monahismului creştin pe Valea Nilului”, scrisă sub coordonarea regretatului profesor Ioan G. Coman.
Revenind pe plaiurile natale, va fi numit profesor suplinitor la Academia teologică din Caransebeş (l aprilie 1947-1 septembrie 1948).
După desfiinţarea istoricei episcopii de aici, va merge la Timişoara unde va fi numit în anul 1949 secretar, apoi referent principal la Centrul eparhial. Între anii 1952-1956 ocupă funcţia de consilier cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei şi Caransebeşului.
Din anul 1956 reia activitatea în învăţământul teologic ca profesor la Seminarul din Caransebeş, unde predă greaca şi franceza, până la 1 martie 1959 când devine conferenţiar universitar la catedra de Îndrumări misionare a Institutului teologic din Sibiu predând Teologia simbolică şi Limba greacă.
În anul 1960 va fi hirotonit preot de către vrednicul de amintire Patriarh Teoctist Arăpaşu, pe atunci episcop-vicar patriarhal, iar la 15 decembrie Colegiul Electoral Bisericesc îl alege episcop al Aradului, Ienopolei şi Hălmagiului.
Se călugăreşte la mănăstirea Cernica din apropierea Bucureştilor la 12 ianuarie 1961, păstrând numele de Nicolae.
Este hirotonit arhiereu în biserica „Sfântul Spiridon Nou” din Bucureşti la data de 15 ianuarie 1961, de către patriarhul Justinian Marina şi alţi membri ai Sfântului Sinod, instalarea în funcţia de episcop al Aradului având loc la 22 ianuarie acelaşi an, în catedrala veche episcopală din Arad.
La 17 februarie 1962, acelaşi Colegiu Electoral al Patriarhiei Române îl alege în scaunul vacant de arhiepiscop al Timişoarei şi Caransebeşului şi mitropolit al Banatului.
Instalarea s-a făcut Duminică 4 martie 1962 în catedrala mitropolitană din Timişoara de către patriarhul României de la acea vreme, Justinian Marina şi alţi membri ai Sfântului Sinod, în prezenţa multor oficialităţi, reprezentanţi ai cultelor, clerici, monahi şi credincioşi din Banat şi nu numai.
Cu acest prilej binecuvântat, colaboratorii de la Centrul eparhial, protopopii, clericii, monahii şi credincioşii Eparhiei Timişoarei urează Înaltpreasfinţiei Sale, să aibă ani mulţi de viaţă, cu pace, sănătate şi slujire arhierească rodnică de la Bunul Dumnezeu, spre binele Sfintei Biserici şi al credincioşilor. „Întru mulţi ani Stăpâne!”.

Leave a Reply