Concerte de colinde

Parohia Timişoara Iosefin a organizat Duminică 14 decembrie concertul de colinde sub genericul „Vestim Naşterea”, ajuns la ediţia a V-a. Concertul a avut loc în biserica parohială şi a fost susţinut de următoarele formaţii corale: corul mixt „Doina Banatului” al parohiei Timişoara Iosefin dirijat de Cătălina Puta, Silviu Sârbu şi Nicolae Şincari, corul mixt „Theophora Dacica Timisiensis” al parohiei Timişoara Zona Dacia dirijat de Florin-Ionuţ Filip, grupul vocal „Doina” al clasei de etnografie şi folclor de la Şcoala populară de artă din Timişoara dirijat de Livia Ilcău şi corala bărbătească „Epifania” a protopopiatului ortodox român Timişoara dirijată de prof. Florin-Nicolae Şincari.

În catedrala mitropolitană vor avea loc concerte de colinde în întâia zi de Crăciun – 25 decembrie – după slujba vecerniei (17:30), la care îşi va aduce contribuţia corul catedralei mitropolitane dirijat de Părintele Dan Dragomir şi în ziua a doua – 26 decembrie – tot după slujba vecerniei (17:30), la care îşi va aduce contribuţia corul „Ion Românu” al Filarmonicii „Banatul” din Timişoara, dirijat de Maestrul Lucian Ohiţa.

Leave a Reply