Cinstirea eroilor Revoluţiei

În zilele de 16-17 decembrie s-au împlinit 19 ani de la începutul Revoluţiei Române din Decembrie 1989 la Timişoara. Cu acest prilej miercuri 17 decembrie a fost declarată zi de doliu pe raza municipiului Timişoara.

În cursul dimineţii la catedrala mitropolitană s-a oficiat o slujbă de pomenire a eroilor martiri de către Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu, împreună cu slujitori ai sfântului lăcaş, în prezenţa Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Nicolae, care a rostit un cuvânt de cinstire a eroilor şi a numeroşi timişoreni. Slujbe de pomenire au avut loc şi la biserica „Sfântul Arhid. Ştefan” din Timişoara, respectiv la monumentul eroilor martiri din cimitirul de pe Calea Lipovei, în prezenţa oficialităţilor locale şi judeţene şi a aparţinătorilor eroilor martiri şi la monumentul de la cimitirul săracilor. Seara, după slujba vecerniei a avut loc în catedrală un concert de muzică sacră.

Leave a Reply