Alaiul colindătorilor la Mitropolia Banatului

În fiecare an Mitropolia Banatului, Consiliul Judeţean Timiş şi Centrul de Cultură şi Artă organizează Alaiul colindătorilor ca o frumoasă tradiţie de sărbători.

Astfel peste 600 de colindători conduşi de fanfara Pro Amiciţia din Timişoara şi profesorul Ciprian Cipu – director al Centrului de Cultură şi Artă au poposit câteva ore la sediul Centrului mitropolitan unde au fost întâmpinaţi de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului şi de Preasfinţitul Părinte Episcop-vicar Paisie Lugojanul alături de colaboratorii Centrului eparhial. Fiecare grup de copii a interpretat câteva colinde, după care au fost binecuvântaţi de Părintele Mitropolit şi cinstiţi cu obişnuitele daruri de sărbători.

Printre colindători a fost fanfara de copii din Seluş, un cor din Valea Timocului şi un altul din Voevodina, Serbia.

Ca o premieră, în acest an s-a oferit un exemlar din cartea Urmarea lui Hristos fiecărui participant, ca un îndemn pentru sărbătoarea Naşterii Domnului.

Leave a Reply