Expoziţie de clopote

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului în perioada 19 decembrie – 19 ianuarie la Catedrala mitropolitană din Timişoara este găzduită expoziţia intitulată “Proiectul unei limbi universale”, care cuprinde peste 200 de clopote, zurgălăi şi talăngi din mai multe zone ale lumii, precum şi o importantă colecţie de lucrări iconografice.

Expoziţia a fost realizată de domnul profesor Ovidiu Oană Pârău din Bucureşti, autorul unei enciclopedii a clopotelor de la origini până in prezent. Partea a doua a expoziţiei a fost prezentată de domnul Laurenţiu Pâslaru din Timişoara care a vorbit despre icoana veche şi modul de restaurare a acesteia. La deschiderea expoziţiei din partea Centrului Eparhial a participat preotul Zaharia Pereş, consilier cultural.

Leave a Reply