Concurs de poezie şi eseu religios la Comloşu Mare

Sâmbătă, 2 aprilie 2011, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, cu avizul Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş şi sub egida proiectului catehetic “Hristos Împărtăşit copiilor”, la Comloşu Mare, va avea loc ediţia a II-a a Concursului zonal de recitare de poezie religioasă şi de compunere de eseu religios, având ca temă “Sărbătorile Maicii Domnului”.

Concursul este fundamentat pe programa şcolară de la disciplina Religie ortodoxă şi pe curriculum-ul catehetic „Hristos împărtăşit copiilor”.

Participanţii vor fi elevii de şcoală primară şi gimnazială de la următoarele şcoli şi parohii: Biled; Cărpiniş (Iecea Mică); Cenad; Comloşu Mare (Comloşu Mic); Gottlob; Grabaţ; Iecea Mare; Jimbolia; Lenauheim; Lovrin; Nerău; Pesac; Sânnicolau Mare; Saravale; Teremia Mare şi Tomnatic. Elevii din clasele primare vor recita poezii – rugăciune închinate Maicii Domnului, iar elevii de gimnaziu vor scrie şi vor citi eseuri despre sărbătorile Maicii Domnului. Eforturile participanţilor vor fi răsplătite cu premii şi cu diplome.

Acest concurs nu ar fi fost posibil fără buna colaborare ce există între şcoala şi parohia din Comloşu Mare, reprezentate de doamna director Maria Miclău şi preot paroh Aurel Tomescu.
La concurs vor fi prezenţi preoţii şi profesorii de religie din localităţile menţionate, precum şi reprezentanţi ai Arhiepiscopiei Timişoarei şi ai Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş.

Leave a Reply