Concurs de reviste şcolare religioase

Vineri 4 iunie a.c. la Liceul Energetic din Timişoara va avea loc a VIII-a ediţie a concursului de reviste şcolare religioase, unde vor participa 20 de reviste din şcolile timişorene, coordonate în mod special de profesorii de religie, dar cu un bogat conţinut de poezie şi eseuri religioase scrise de copii pentru copii.

Menţionăm, că prin rotaţie, an de an, trei şcoli din Timişoara şi anume Liceul “Jean Louis Calderon”, Liceul Energetic şi Şcoala cu clasele I-VIII nr. 25 devin organizatorii acestui concurs, aceasta şi datorită profesoarelor de religie Ana Usca, Otilia Bichiş şi Adriana Paşcalău.

După premierea revistelor va urma un scurt program artistic prezentat de elevii şcolii organizatoare şi se vor acorda peremii de participare oferite de Arhiepiscopia Timişoarei tuturor celor prezenţi constând în cărţi de rugăciune, iconiţe şi broşuri cu Simbolul de Credinţă. Din partea Centrului eparhial vor fi prezenţi preoţii consilieri Zaharia Pereş şi Sorin Lungoci.

Leave a Reply