Proiect social la Timişoara

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Nicolae Corneanu Mitropolitul Banatului, în Parohia Checea din Protopopiatul Timişoara I, Sectorul social al eparhiei Timişoarei, coordonat de consilierul social preotul Cristian Pavel, derulează în luna iunie a.c. un nou proiect pentru îmbunătăţirea serviciilor sociale acordate vârstnicilor, aflaţi în îngrijirea aşezămintelor misionar filantropice eparhiale, intitulat “Mai eficienţi, mai buni”. Prin acest proiect se vor pregăti în timp de o luna 25 de îngrijitori la domiciliu, care vor lucra ulterior cu un număr de 125 persoane vârstnice asistate.

Totodată se va avea în vedere şi înfiinţarea a cinci servicii de îngrijire la domiciliu pentru vârstnici în localităţile Deta, Făget, Sânnicolau Mare şi Checea, unde deja există un centru pentru îngrijirea bătrânilor, ce s-a deschis anul trecut prin purtarea de grija a Preasfinţiei Sale Paisie Lugojanul Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.
Proiectul este finanţat de Fundaţia germană “Diaconia” din Neuendettelsau.

Leave a Reply