Concursul şcolar de creaţie literar-religioasă

Joi, 16 mai, la Colegiul Naţional „Ana Aslan” din Timişoara a avut loc premierea elevilor participanţi la cea de a VII-a ediţie a Concursului Şcolar Judeţean de creaţie literar-religioasă, la care au luat parte aproximativ 200 de elevi. Tema acestui concurs a fost „Iubire şi iertare”, şi s-a desfăşurat pe  două secţiuni, eseu şi poezie pentru elevii de gimnaziu şi liceu. „Fiind o temă foarte generoasă s-a urmărit atât impactul orelor de religie asupra copiilor, dar şi părerea lor generală asupra scrierilor literare. Din cei 200 de participanţi au fost premiaţi peste 70, iar noutatea din acest an este că premierea a fost făcută pe clase, datorită numărului mare de elevi înscrişi în concurs. Creaţiile lor vor fi oferite Revistei Învierea a Arhiepiscopiei Timişoarei pentru publicare, urmărindu-se totodată şi alcătuirea unei broşuri în care să fie tipărite toate lucrările elevilor”. Evenimentul a fost organizat de Colegiul Naţional „Ana Aslan” din Timişoara prin domnul profesor Gheorghe Jula şi  profesorii Lavinia Bloju, Otilia Bichiş, Gelu Lugojan, pr. poet Ciubotin Blagoe şi prof. Univ. Dr. Claudiu Arieşan, în colaborare cu Inspectoratului Şcolar Judeţean şi Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei. La concurs au participat elevi din mai multe şcoli din Timişoara precum şi elevi de la şcolili şi liceele din  întreg judeţul Timiş. Toţi premianţii au primit diplome, cărţi şi iconiţe  din partea organizatorilor.

Comments are closed.