Constituirea Adunării Naţionale Bisericeşti

Vineri 3 septembrie la palatul Patriarhiei, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel s-a constituit noua Adunare Naţională Bisericească pentru legislatura 2010-2014. La acest eveniment au participat şi cei trei delegaţi ai eparhiei noastre: P.On. Părinte Sebastian Ardelean (ales membru al Consiliului Naţional Bisericesc), Domnul jurist Ioan Băla (ales raportor al Comisiei juridice) şi Domnul ec. Ioan Savu (ales secretar mirean al A.N.B.). După constituirea Adunării Naţionale Bisericeşti toţi membrii Sfântului Sinod şi delegaţii clerici şi mireni de la eparhii s-au deplasat la locul pe care se va construi viitoarea catedrală patriarhală (Catedrala Mântuirii Neamului) unde Întâistătătorul Bisericii noastre a binecuvântat începerea lucrărilor de construcţie.

Leave a Reply