Cursuri pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie

DSC_3729

La nivelul Mitropoliei Βanatului, în perioada 1-6 septembrie 2014, se desfăşoară o nouă sesiune de cursuri pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie (definitivat şi gradul II). Cursurile au debutat luni, 1 septembrie, cu o slujbă de Te Deum, oficiată în biserica „Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş”, din incinta Centrului eparhial din Timişoara. Cursurile au loc la Liceul Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara şi sunt susţinute de profesori de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din Timişoara. La această serie a cursurilor pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie s-au înscris 21 de candidaţi din Arhiepiscopia Timişoarei, din Arhiepiscopia Aradului şi din Episcopia Caransebeşului. Sesiunea pentru obţinerea gradelor profesionale se va finaliza printr-un examen, în săptămâna 22-26 septembrie, constând în două probe la cunoştinţele teologice interdisciplinare şi pastoral-misionare şi într-o probă orală din predică sau cateheză, liturgică şi administraţie parohială pentru definitivat, respectiv în două probe scrise de cunoştinţe teologice interdisciplinare şi pastoral-misionare, pentru gradul II. În Metodologia pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie de către personalul clerical, aprobată de Sfântul Sinod prin hotărârea nr. 1199/2008, se menţionează că obţinerea gradului definitiv este obligatorie pentru personalul clerical, şi se obţine prin cursuri şi prin examene speciale de definitivare, la minim 2 ani şi cel mult 5 ani de la titularizarea pe post, prin hirotonie. De asemenea, potrivit art. 125, alin. 1, din Statutul pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române, obţinerea gradelor profesionale (definitiv, II şi I) este obligatorie, ca formă continuă de perfecţionare a pregătirii clerului.

DSC_3731 DSC_3727

Comments are closed.