Mitropolia Banatului reprezentată la Reuniunea Tinerilor Ortodocși de la Baia Mare

grupul de cateheza al Parohiei FrateliaLa invitaţia Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului, 137 de tineri din cele trei eparhii ale Mitropoliei Banatului participă în aceste zile la Reuniunea Tinerilor Ortodocşi de la Baia Mare. Aceştia sunt însoţiţi de preoţi şi profesori de religie, responsabili cu activităţile catehetice la nivelul Arhiepiscopiei Timişoarei, Arhiepiscopiei Aradului şi Episcopiei Caransebeşului.

Evenimentul se desfăşoară în perioada 3-6 septembrie şi este organizat de Episcopia Maramureşului şi Sătmarului, cu sprijinul Mitropoliei Clujului, Maramureşului şi Sălajului şi al Primăriei Baia Mare. Programul cuprinde atât activităţi pe plan duhovnicesc, prin participare la sfintele slujbe de la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime”, cât şi dezbateri şi seminarii, care vor avea în prim plan cele două teme stabilite de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Anul omagial Euharistic şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni.

Delegaţia Arhiepiscopiei Timişoarei la reuniunea tinerilor de la Baia Mare este formată din 47 de tineri, aparținând grupurilor catehetice ale parohiilor timişorene Fratelia, Iosefin, Zona Dacia şi Viile Fabric, însoțiți de către pr. Alexandru Ranca, pr. Ionuţ Filip şi diac. Marius Rumega.

 

Comments are closed.