Denia din Sfânta şi Marea Vineri la Catedrala mitropolitană din Timişoara

             Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop – vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a oficiat joi, 12 aprilie, la Catedrala mitropolitană din Timişoara, slujba Deniei din Sfânta şi Marea Vineri, numită şi Denia celor 12 Evanghelii. La această slujbă au participat numeroşi credincioşi timişoreni, care prin ascultarea celor douăsprezece pericope evanghelice s-au făcut părtaşi patimilor Mântuitorul Hristos, însoţindu-l tainic în suferinţa Sa cea pentru noi. În timpul Antifonului al XV-lea din cadrul Deniei, în chip solemn, Ierarhul, înconjurat de soborul de preoţi şi diaconi, a adus din Sfântul Altar în mijlocul bisericii Sfânta Cruce pe care este pictată răstignirea Mântuitorului Iisus Hristos. Aşezarea Sfntei Cruci în mijlocul bisericii simbolizează Taina Mântuirii întregii creaţii prin jertfa Mântuitorului Iisus Hristos, Cel ce  a primit a Se răstigni de bunăvoi pentru ispăşirea păcatelor întregii lumi, precum mărturiseşte  troparul „Mântuire ai lucrat în mijlocul pământului, Hristoase Dumnezeule, pe Cruce Ţi-ai întins preacuratele Tale mâini adunând toate neamurile care strigă: Doamne, slavă Ție!”

În finalul slujbei, Preasfinţitul Părine Paisie Lugojanul a transmis tuturor credincioşilor binecuvântarea şi dragostea părintească a Părintelui Mitropolit, urându-le totodată, să urmeze Domnului nostru Hristos  în suferinţe şi în necazuri, prin post şi rugăciune, pentru ca răstigniţi şi îngropaţi tainic cu Hristos, să înviem şi noi din moartea cea sufletească şi să ne arătăm părtaşi Vieţii celei veşnice.

Comments are closed.