Denia Prohodului Domnului oficiată la catedrala mitropolitană din Timişoara

         Din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, la Catedrala mitropolitană “Sfinţii Trei Ierarhi”, din Timişoara Denia Prohodului Domnului a fost oficiată de către Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Ierarhul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit această Sfântă Slujbă în prezenţa unui număr mare de credincioşi timişoreni. Cântarea Prohodului Domnului, ce simbolizează tânguirea întregii creaţii  lângă mormântul Mântuitorului Iisus Hristos, a fost cântată antifonic de soborul slujitorilor şi grupul coral “Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. Ion-Alexandru Ardereanu. Textul aceastei slujbe îmbină profunzimea teologică şi frumuseţea poetică şi prezintă într-o formă concentrată învăţătura Bisericii despre Răstignirea şi Moartea Mântuitorului Iisus Histos.  La sfârşitul Doxologiei, a avut loc tradiţionala procesiune în jurul Catedralei mitropolitane, care simbolizează ducerea către mormânt a Mântuitorului. Au fost patru opriri şi la fiecare oprire a fost rostită o ectenie. După procesiune, toţi credincioşii prezenţi au trecut pe sub Sfântul Epitaf, la intrarea în lăcaşul de cult. Apoi, Sfântul Epitaf a fost reaşezat în Mormânt, cântându-se troparul „Iosif cel cu bun chip…”.

Comments are closed.