Duminica familiei creștine, în Parohia Jimbolia

Zi de aleasă sărbătoare a constituit Duminica a VI-a după Sfintele Paști pentru comunitatea parohială din Jimbolia, întrucât în mijlocul enoriașilor a fost prezent Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, precum și membrele Societății Femeilor Creștin Ortodoxe din Timișoara. Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată de părintele Ionel Popescu, vicar eparhial, împreună cu părintele protopop Ioan Bude, Protopopiatul Timișoara I, părintele paroh Petru Alexa și ceilalți preoți slujitori ai parohiei.

În cuvântul de învățătură, rostit după sinaxa euharistică, Chiriarhul Banatului a vorbit despre minunea vindecării orbului din naștere săvârșită de Hristos, subliniind că „tânărul din Evanghelie, chiar dacă s-a născut orb, n-a fost un blestem pentru părinții lui, ci a fost o binecuvântare, întrucât în el s-au arătat lucrările lui Dumnezeu”. Totodată, Părintele Mitropolit Ioan a actualizat mesajul evanghelic și pentru omul contemporan, a cărui vedere duhovnicească este pusă, adeseori, sub semnul întrebării în tumultul vieții cotidiene.

Fiind în preajma zilei de 15 mai, când este sărbătorită Ziua Internațională a Familiei, Societatea Femeilor Creștin Ortodoxe din Timișoara a marcat această duminică închinată familiei, printr-un program de cântece religioase și patriotice, menit să reliefeze importanța unui apostolat al familiei creștine într-o societate tot mai secularizată și autarhică, care, pe lângă faptul că tinde să exileze familia în sfera privată, tratând membrii acesteia separat și într-o perspectivă asistențială, se confruntă și cu diverse și multiple crize morale.

Prezența membrelor societății în comunitatea parohială din Jimbolia se datorează dorinței lor imperioase de a înființa o nouă filială a Societății Femeilor Creștin Ortodoxe, mai ales că, în aceste timpuri, când atacurile la adresa credinței sunt amplificate, este nevoie atât de implicarea credincioaselor în activitatea misionară și social-filantropică, de întrajutorare a Bisericii, cât și de a manifesta o autentică efuziune față de cei care se confruntă cu diverse nevoi.

În semn de mulțumire și gratitudine, Societatea Femeilor Creștin-Ortodoxe din Timișoara a oferit, cu binecuvântarea Întâistătătorului Mitropoliei Banatului, câte o carte, semnată de Înaltpreasfinția Sa, tuturor familiilor de credincioși din Parohia Jimbolia, care nu doar că au contribuit la consolidarea, restaurarea și înfrumusețarea locașului de cult, ci și au conștientizat valoarea familiei în sanctificarea vieții.

Ziua Internațională a Familiei a fost proclamată în 20 septembrie 1993 de Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite, cu scopul de a sublinia importanța familiei în societate. La propunerea Institutului Român pentru Drepturile Omului, propunere susținută și de Patriarhia Română, ziua de 15 mai a devenit oficial și Ziua familiei române.

Comments are closed.