Duminica Ortodoxiei la catedrala mitropolitană

Duminica Ortodoxiei – 21 februarie, s-a prăznuit la catedrala mitropolitană din Timişoara prin oficierea Sfintei Liturghii de către Înalt Prea Sfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Nicolae înconjurat de mai mulţi preoţi şi diaconi. La momentul potrivit a fost hirotonit întru diacon cântăreţul bisericesc Cătălin Burlacu, pe seama catedralei mitropolitane. În cuvântul de învăţătură Chiriarhul a stăruit pentru apărarea şi trăirea dreptei credinţe în contextul vremurilor actuale. Mulţi credincioşi şi credincioase au primit apoi Trupul şi Sângele Domnului nostru Iisus Hristos. La finalul slujbei Înal Prea Sfinţia Sa a amintit tuturor credincioşilor despre apelul Sfântului Sinod cu privire la colecta pentru Fondul Central Misionar.

În cadrul vecerniei din seara aceleiaşi zile, corul catedralei a interpretat un mănunchi de cântece religioase.

Leave a Reply