Aniversarea hirotoniei PS Paisie Lugojanu

Vineri 19 februarie 2010 se împlinesc patru ani de când Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu a fost hirotonit arhiereu în catedrala mitropolitană din Timişoara, urmare alegerii sale în funcţia de episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu s-a născut la 24 octombrie 1971, în localitatea Curtea de Argeş (judeţul Argeş), din părinţii ortodocşi Florea şi Milica. Şcoala generală (clasele I-VIII) a urmat-o în Curtea de Argeş, apoi liceul Agroindustrial din aceeaşi localitate (1986-1990). Venind la Timişoara a urmat Facultatea de Medicină Veterinară din Timişoara (1991-1997), apoi Facultatea de Teologie ortodoxă din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara (1997-2001), la aceasta din urmă obţinând titlul de licenţiat în Teologie cu lucrarea: “Aspecte ale creştinismului în primele trei secole (Biserica Primară)”.

A fost tuns în monahism la catedrala episcopală din Gyula (1999), hirotonit ierodiacon (6 august 1999) şi ieromonah (7 august 1999). A fost numit de către episcopul Sofronie al Gyulei superior al Paraclisului episcopal din Bichiş (2001-2006) şi eclesiarh al catedralei episcopale din Gyula (2002-2006). În acelaşi timp este secretar eparhial de limba română al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria (2003-2006) şi preot slujitor în parohia Otlaca Pustă (2003-2006) şi în alte parohii, cu delegaţia Chiriahului. În parohia Otlaca Pustă a asigurat şi predarea orelor de Religie pentru copiii români de la şcoala generală.

Este ales episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei în 9 februarie 2006, la propunerea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae al Banatului, cu titlul “Lugojanu” şi instalat în catedrala mitropolitană din Timişoara în Duminica din 19 februarie acelaşi an, în prezenţa tuturor ierarhilor din Sinodul mitropolitan al Mitropoliei Banatului.

Colaboratorii de la Centrul eparhial, protopopii, clericii şi credincioşii eparhiei Timişoarei urează Preasfinţiei Sale, la acest moment binecuvântat, să aibă ani mulţi de viaţă, cu pace, sănătate şi slujire arhierească rodnică de la Bunul Dumnezeu. „Întru mulţi ani Stăpâne!”.

Leave a Reply