Manifestare cultural-spirituală dedicată Crezului la Timişoara

Arhiepiscopia ortodoxă română a Timişoarei organizează marţi, 23 februarie, orele 11, în sala festivă a Centrului eparhial, Bd. C.D. Loga nr. 7 o manifestare cultural-spirituală dedicată anului omagial al Crezului ortodox, autocefaliei româneşti şi împlinirii a 360 de ani de la venirea Sfântului Ierarh Iosif cel Nou la Timişoara.

Programul cuprinde: cuvânt introductiv şi binecuvântarea Inaltpreasfinţitului Părinte Mitroplit Nicolae al Banatului, rostirea Crezului – grupul de copii al parohiei ortodoxe romane din Carani, explicarea Simbolului de Credinţă de pr. conf. dr. Nicolae Morar de la Facultatea de Teologie din Timişoara, despre Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş va vorbi ieromonahul Varlaam Almajanu, stareţul Mănăstirii Partoş, pricesne – grupul de copii al parohiei din Carani.

În partea a doua a manifestării va avea loc lansarea cărţii “Patriarhul Miron Cristea, ierarh providenţial al naţiunii romane. Cuvântări” de preot dr. Ionel Popescu şi prof. Constantin Brătescu. Lucrarea va fi prezentată de prof. dr. Dumitru Tomoni şi lect. dr. Florin Dobrei. Grupul vocal Teoforos al Centrului eparhial va interpreta un buchet de imnuri religioase.

În încheiere, cuvântul Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, episcopul vicar al Eparhiei noastre, care va împărţi celor prezenţi iconiţe cu Maica Domnului şi cu Sfântul Iosif cel Nou, precum şi cărţi cu Simbolul de Credinţă şi explicarea lui. Manifestarea va fi coordonată de preotul Zaharia Pereş, consilierul cultural al mitropoliei.

Leave a Reply