Duminica Ortodoxiei, prăznuită la catedrala mitropolitană din Timişoara

În prima duminică din Postul Sfintelor Paşti, numită şi Duminica Ortodoxiei, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Liturghia Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala mitropolitană “Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara. Credincioşii prezenţi au primit cu acest prilej icoane şi un exemplar al săptămânalului “Lumina de Duminică”.
În fiecare an, Biserica Ortodoxă prăznuieşte, în duminica întâi din Postul Mare, triumful Ortodoxiei, a dreptei credinţe împotriva ereziilor, fiind amintite evenimentele din 11 martie 843 de la Constantinopol, când a fost restabilit cultul sfintelor icoane şi întărite hotărârile celor şapte Sinoade Ecumenice.
În cadrul Sfintei Liturghii, PS Paisie Lugojanul a hirotonit în treapta diaconiei pe licenţiatul în teologie Vasile Balogh, urmând ca acesta să fie hirotonit preot II pe seama Parohiei Diniaş din Protopopiatul Timişoara I, conform hotărârii Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Timişoarei, întrunit cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, la 24 februarie 2011.

La momentul predicii, părintele Valentin Boancheş, consilier economic al Arhiepiscopiei Timişoarei, a dat citire pastoralei Sfântului Sinod la Duminica Ortodoxiei, amintind totodată credincioşilor de colecta pentru Fondul Central Misionar, organizată pe întreg cuprinsul Patriarhiei Române.

“Fondul Central Misionar este colecta tradiţională anuală a Patriarhiei Române, iar sumele colectate au ca destinaţie unităţile de cult cu venituri reduse din ţară şi străinătate. Colecta va fi organizată în primele două duminici ale Postului Mare şi de sărbătoarea Bunei Vestiri”, a precizat părintele Valentin Boancheş.

În cadrul Sfintei Liturghii, mulţi credincioşi şi credincioase s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos. După rugăciunea amvonului, Preasfinţitul Paisie a oficiat slujba specială din Duminica Ortodoxiei, prevăzută în Molitfelnic, şi a transmis tuturor credincioşilor binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Mitropolit Nicolae şi a făcut bune urări celor prezenţi, îndemnându-i să trăiască după dreptarul Bisericii.

Cu binecuvântarea Întâistătătorului Banatului şi din încredinţarea Preasfinţitului Paisie, credincioşii prezenţi la Catedrala mitropolitană au primit în dar icoane şi câte un exemplar al săptămânalului “Lumina de Duminică”. Cu această ocazie au fost împărţite aproximativ 4.000 de icoane şi 600 de exemplare din publicaţia “Lumina de Duminică”.

Prin această lucrare s-a urmărit întărirea evlaviei credincioşilor pentru sfintele icoane, numite de Sfinţii Părinţi ai Bisericii “ferestre spre cer”, ele reprezentând teologia Bisericii în imagini, fiind totodată mijlocitoare ale prezenţei harului lui Dumnezeu.

Leave a Reply