Eroii martiri ai Revoluţiei din 1989 cinstiţi de timişoreni

            Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, sâmbătă, 17 decembrie, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat la Catedrala mitropolitană slujba de pomenire a eroilor martiri căzuţi la Timişoara în decembrie 1989. La slujba parastasului au participat revoluţionari, membri ai familiilor celor ucişi în Revoluţie, reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene, precum şi numeroşi credincioşi. După slujbă, ierarhul a transmis familiilor îndoliate ale revoluţionarilor timişoreni, binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae, încredinţându-i totodată de faptul că Biserica nu i-a uitat niciodată şi îi pomeneşte la fiecare Sfântă Liturghie pe cei care şi-au dat viaţa pentru credinţa, libertatea şi demnitatea poporului român.

Apoi, reprezentanţii Arhiepiscopiei Timişoarei, ai autorităţilor locale şi judeţene şi ai asociaţiilor revoluţionarilor au depus coroane şi jerbe de flori la monumentul ridicat în memoria eroilor martiri, din faţa Catedralei mitropolitane. Programul zilei de 17 decembrie a continuat cu slujbe de pomenire şi depuneri de coroane la Cimitirul Eroilor şi la Cimitirul Săracilor din Timişoara.

Comments are closed.