Etapa eparhială a concursului “Bucuria de a fi creştin” la Timişoara

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, joi, 9 mai, în Sala de festivităţi a Centrului eparhial din Timişoara, s-a desfăşurat etapa eparhială a Concursului-spectacol “Bucuria de a fi creştin“. Evenimentul a întrunit copii cu vârste între 9 si 15 ani din cele şaşe protopopiate ale eparhiei: Timişoara I, Timişoara II, Lugoj, Făget, Deta şi Sânnicolau Mare. Aceştia au interpretat cântece religioase specifice perioadei pascale şi au recitat poezie şi proză cu tematica religioasă. La cele trei secţiuni ale concursului au participat 25 de elevi din protopopiatele eparhiei. Reprezentaţiile celor mici au fost jurizate de o comisie alcătuită din profesori de la disciplinele, Religie (prof. Maria Iliescu) şi Limba şi Literatura Română (prof. Simona Perian), coordonată de Pr. Sorin Lungoci, consilier Sectorul Învăţământ şi activităţi cu tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei.

În urma evaluării de către membrii juriului, au fost desemnaţi câştigătorii celor trei secţiuni ale concursului:

a) interpretarea unui cântec religios sau popular: I. Mădălina Irimie de la parohia Temereşti (281 puncte), II. Rodica Brulincu de la parohia Birda (275 p) şi III. Roxana Rozovlean de la parohia Sânandrei (273 p);

b) recitarea unei poezii religioase sau populare: I. Daniela Dineş de la parohia Sânandrei (283 p), II. Doris Anisia David de la parohia Gladna Română (281 p), III. Ana-Maria Tomescu de la parohia Comloşu Mare şi Alexandra Piţ de la parohia Iecea Mică (280 p);

c) interpretarea unui text literar în proză: I. Lorena Stăjerean de la parohia Satchinez (271 p), II. Mălina Avram de la parohia Temereşti (270 p) şi III. Denisa Androvics de la parohia Timişoara Fratelia (264 p).

 Câştigătorii celor trei secţiuni vor reprezenta Arhiepiscopia Timişoarei la etapa naţională a concursului ce va avea loc în zilele de 20 şi 21 mai la Bucureşti, cu prilejul hramului Catedralei Patriarhale.

Comments are closed.