Etapa mitropolitană a Concursului „Lăudaţi pe Domnul” la Timişoara

DSC_6675

Catedrala Mitropolitană „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara a găzduit vineri, 10 octombrie, etapa mitropolitană a Concursului Naţional de Muzică Bisericească „Lăudaţi pe Domnul”. Concursul, ajuns la cea de-a 7-a ediţie, a reunit grupuri psaltice ale parohiilor din cele trei eparhii bănăţene: Arhiepiscopia Timişoarei, Arhiepiscopia Aradului şi Episcopia Caransebeşului.

Cele trei grupuri psaltice concurente au fost: Grupul psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” al Parohiei Timişoara-Cetate; Grupul psaltic „Trifon Lugojan” al Parohiei Arad-Centru şi Grupul psaltic al Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Caransebeş.

Comisia de jurizare a fost alcătuită din profesori de specialitate de la centrele universitare din Bucureşti, Oradea şi Braşov. În urma deliberărilor, a fost desemnat câştigător Grupul psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” al Parohiei Timişoara-Cetate. Acesta va reprezenta Mitropolia Banatului la etapa naţională a concursului, ce va avea loc în data de 27 octombrie la Studioul de concerte „Mihail Jora” (Sala Radio) din Bucureşti.

Concursul Naţional de Muzică Bisericească „Lăudaţi pe Domnul” este organizat de către Sectorul teologic-educaţional al Patriarhiei Române, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

DSC_6611 DSC_6625 DSC_6635 DSC_6615 DSC_6628 DSC_6631 DSC_6640
DSC_6663 DSC_6665 DSC_6669 DSC_6672 DSC_6675

 

Comments are closed.