Eveniment închinat Sfântului Apostol Andrei şi Zilei Naţionale a României

La biserica cu hramul “Pogorârea Sfântului Duh” a Parohiei Timişoara – Dacia s-a desfăşurat astăzi ediţia a 26-a a Simpozionului Internaţional “Columna 2000”. Evenimentul a fost dedicat Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi Chemat şi Zilei Naţionale a României. Din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, a participat ca delegat al Arhiepiscopiei Timişoarei pr. Zaharia Pereş, consilier cultural la Centrul eparhial.

În deschidere, pr. paroh Ioan Bude, protopop al Protopopiatului Timişoara I, a binecuvântat lucrările simpozionului şi a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură referitor la viaţa şi activitatea Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul ţării noastre. În continuare, au luat cuvântul organizatorii evenimentului, apoi au avut loc susţineri de referate ştiinţifice în plen şi lansări editoriale, precum şi comunicări ştiinţifice în domeniile: istorie, istorie culturală şi învăţământ.

Totodată, au fost acordate Medalii aniversare cu prilejul aniversării a 10 ani de la înfiinţarea Liceului Teoretic Vlad Ţepeş din Timişoara, principalul organizator al simpozionului.

Auditoriul simpozionului a fost format din credincioşi timişoreni, preoţi, profesori şi studenţi, dar în special, elevi ai Liceului Vlad Ţepeş din Timişoara.

Organizatorii simpozionului au fost Consiliul Judeţean Timiş, Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş, Asociaţia Naţională “Cultul Eroilor” din România – filiala Timiş, Arhiepiscopia Timişoarei, Parohia ortodoxă Timişoara-Dacia, Fundaţia pentru Cultură şi Învăţământ “Ioan Slavici” Timişoara, Universitatea şi Liceul “Ioan Slavici” din Timişoara, Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş, Liceul Teoretic “Vlad Ţepeş”, Despărţământul “Ioachim Miloia” Timişoara al Astrei, Societatea culturală “Patrimoniu” Timişoara, Sindicatul Independent al Învăţământului Preuniversitar Timiş şi Federaţia “Spiru Haret”.

Comments are closed.