Evenimente dedicate zilei de 9 mai la Timişoara

Luni 9 mai, începând cu ora 10:00, Garnizoana Timişoarei, a organizat în Parcul Central din Timişoara, la monumentul Ostaşului Român o serie de activităţi dedicate aniversării Zilei Independenţei de Stat a României, a Zilei Victoriei Coaliţiei Naţiunilor Unite şi a Zilei Europei.
Evenimentele au debutat cu întâmpinarea reprezentanţilor autorităţilor locale şi judeţene, de către Generalul de brigadă, Gheorghe Simina,Comandantul Garnizoanei Timişoarei, şi intonarea îmnului de stat de către fanfara Brigăzii 18 Infanterie „ Banat.”
Din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, un sobor de preoţi şi diaconi de la catedrala mitropolitană din Timişoara, împreună cu preotul militar Radu Bogdan, au oficiat o slujbă de pomenire a eroilor şi ostaşilor români din toate timpurile şi din toate locurile, căzuţi pentru pentru apărarea patriei şi a credinţei strămoşeşti.
În timpul slujbei au fost citite rugăciuni de mulţumire Bunului Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra poporului român, şi de orcotire şi binecuvântare a ostaşilor români, cărora să le fie insuflată bărbăţia şi vitejia cea sfânta a dragostei celei către Dumnezeu, către aproapele şi către ţară.

Au urmat depunerile de coroane, jerbe şi buchete de flori la Monumentul Ostaşului Român de către reprezentanţi ai administraţiei publice judeţene şi locale, Mircea Băcală, prefectul judeţului Timiş, Constantin Ostaficiuc, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Gheorghe Ciuhandu, primarul Timişoarei, precum şi veterani de război, şi reprezentanţi ai organizaţiilor politice şi apolitice.

Ceremonia din Parcul Central s-a finalizat cu defilarea gărzii de onoare şi concertul de fanfară susţinut de fanfara Brigăzii 18 Infanterie „ Banat.”

Leave a Reply