Examen de capacitate preoţească în Arhiepiscopia Timişoara

Centrul eparhial din Timişoara a găzduit miercuri, 6 martie, sesiunea de primăvară a Examenului de capacitate preoţească organizat de Arhiepiscopia Timişoarei pentru licenţiaţii în Teologie Pastorală. Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi în conformitate cu Metodologia pentru obţinerea gradelor profesionale şi Regulamentul de numire si transferare a clerului, Centrul Eparhial din Timişoara a organizat prima sesiune din anul 2013 a Examenului de capacitate preoţească pentru licenţiaţii în Teologie Pastorală, care doresc să ocupe una din parohiile vacante existente în Arhiepicopia Timişoarei. Potrivit Metodologiei de obţinere a gradelor profesionale de către personalul clerical, acest examen, ce se constituie în examen de titularizare pe post, se organizează de două ori pe an, primăvara şi toamna. În prezenţa unei comisii prezidate de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepisopiei Timişoarei, candidaţii înscrişi la această sesiune au susţinut cele două probe, scrisă şi orală. La proba scrisă, candidaţii au tratat subiecte de Dogmatică şi Istorie Bisericească Universală, iar în cadrul probei orale au fost verificate cunoştinţele şi deprinderile legate de Administraţie bisericească, Pastorală si Teologie Liturgică, Omiletică şi Catehetică, Muzică bisericească şi Ritual, precum şi alte îndrumări practice, legate de laturile activităţii misionar-pastorale a preotului. La acest examen s-au prezentat 9 licenţiaţi în Teologie Pastorală. Media de promovare a examenului de capacitate este minimum 7.

Comments are closed.