Întrunirea Consiliului eparhial la Timişoara

 Consiliul eparhial al Arhiepiscopiei Timişoarei, întrunit în şedinţă de lucru astăzi, 5 martie 2013 a luat în discuţie măsurile de aplicare a deciziilor Adunării Eparhiale aduse în sesiunea din 26 ianuarie 2013 privind problemele administrativ bisericeşti, culturale şi patrimoniale, economice, de asistenţă socială, de organizare şi cele juridice, inclusiv proiectul de buget pe anul 2013. Aceste decizii ale Adunării Eparhiale vor fi comunicate oficiilor protopopeşti care la rândul lor trebuie să le aducă la cunoştinţa preoţilor şi monahilor din Arhiepiscopia Timişoarei spre a fi îndeplinite în anul 2013. De asemenea pe ordinea de zi a consiliului eparhial s-au aflat şi problemele curente ale secţiilor centrului eparhial. La secţia culturală a fost prezentat rezultatul Concursului Naţional „Părintele Dumitru Stăniloae – 110 ani de la naştere, 20 de ani de la trecerea la cele veşnice” , etapa mitropolitană, desfăşurată în data de 4 martie, precum şi conferinţele prepascale ce vor fi susţinute în cadrul Facultăţii de Teologie din Timişoara, având şi invitaţi din alte eparhii ale Patriarhiei Române. De asemenea s-a aprobat efectuare unui pelerinaj de către copiii de la şcolile speciale din Lugoj, Recaş şi Buziaş la mănăstirea Timişeni. La secţia învăţământ s-a discutat despre admiterea în clasa a IX –a la Liceul Pedagogic „Carmen Sylva”, secţia Teologie Ortodoxă pentru ca atât părinţii protopopi cât şi preoţii împreună cu profesorii de religie să se preocupe de găsirea tinerilor dornici a se înscrie la acest profil. Totodată s-a vorbit despre activitatea catehetică şi modul în care aceasta va fi intensificată la nivelul eparhie, iar la secţia economică au fost aprobate mai multe măsuri privind scutirea unor parohii de la contribuţiile eparhiale, mai ales cele care au biserici în construcţie şi au fost aprobate contracte de arendă ale unor parohii, de închiriere şi de predare-primire a unor imobile.

Comments are closed.