Examen de Capacitate Preoţească la Timişoara

        Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, miercuri, 28 septembrie la sediul Centrului Eparhial din Timişoara a fost organizat Examenul de Capacitate Preoţească  pentru licenţiaţii în Teologie Pastorală care doresc să se titularizeze pe un post clerical. Examenul a fost organizat în conformitate cu cele stabilite de Permanenţa Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Timişoarei, ţinând seama de metodologia de obţinere a gradelor profesionale pentru personalul clerical.

      La acest examen s-au înscris doisprezece licenţiaţi în Teologie Pastorală din cadrul eparhiei noastre. Comisia de examinare a fost alcătuită din profesori de la catedra de Teologie din cadrul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie din Timişoara, şi a fost prezidată de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Comments are closed.