Exerciţii spirituale ecumenice

În zilele de 14-20 februarie s-au desfăşurat la reşedinţa Mitropoliei Banatului exerciţiile spirituale ecumenice, la care au participat 20 de monahi fransciscani din Italia şi 16 monahi şi monahii din Mitropolia Banatului. La sosire, oaspeţii italieni au fost primiţi, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae, de către P.On. Părinte vicar administrativ Ionel Popescu însoţit de P.Cuv. Părinte exarh Simeon Stana.

Tema exerciţiilor ecumenice din acest an a fost „Iisus – pâinea vieţii”, dezbătută în cadrul mai multor sesiuni de comunicare prin referatele susţinute atât de catolici, cât şi de ortodocşi. În penultimele zile ale exerciţiilor ecumenice, oaspeţii însoţiţi de monahi şi monahii de la noi au vizitat mănăstirea Sâmbăta de Sus şi oraşele Sibiu şi Alba Iulia, iar Duminică 20 februarie au asistat din strană la Sfânta Liturghie oficiată de P.S. Paisie Lugojanul la catedrala mitropolitană din Timişoara.

Leave a Reply