Itinerar pastoral

În ultima lună Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 3 februarie a participat la Sfânta Liturghie şi la slujba înmormântării Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop şi Mitropolit Bartolomeu Anania, la catedrala mitropolitană din Cluj-Napoca;
– în ziua de 4 februarie a oficiat Taina Sfântului Maslu la parohia Timişoara Iosefin;
– în ziua de 5 februarie a vizitat, împreună cu P.On. Părinte protopop Ioan Cerbu şi cu P.On. Părinte inspector Marius Sfercoci, următoarele parohii din protopopiatul Lugoj: Hitiaş, Racoviţa, Drăgoieşti, Ficătari, Ohaba Forgaci, Jabăr, Şanoviţa, Ghizela, Hisiaş şi Paniova;
– în ziua de 6 februarie a oficiat Sfânta Liturghie la filia Valea Lungă, parohia Hezeriş, protopopiatul Lugoj, apoi a luat parte la agapă împreună cu credincioşii;
– în ziua de 8 februarie s-a întâlnit cu Doamna decan prof. dr. Otilia Hedeşan, la sediul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie;
– în ziua de 12 februarie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica parohiei Racoviţa, protopopiatul Lugoj;
– în ziua de 13 februarie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica parohiei Timişoara Iosefin;
– în ziua de 21 februarie a asistat la Sfânta Liturghie oficiată la catedrala mitropolitană;
– în ziua de 22 februarie a prezidat concursul pentru ocuparea postului vacant de preot de la parohia Timişoara Mehala, protopopiatul Timişoara I. În aceeaşi zi s-a întâlnit cu echipa de intervievare aflată la Centrul eparhial, în legătură cu proiectul de incluziune socială desfăşurat în parteneriat cu fundaţia „Filantropia” din Alba Iulia;
– în ziua de 23 februarie s-a întâlnit cu P.On. Părinte protopop Ioan Prisăcean de la Deta şi cu membrii Consiliului parohial al parohiei Cebza. În aceeaşi zi s-a întâlnit cu primarul comunei Racoviţa şi cu delegaţi ai parohiilor de pe raza comunei, pentru discuţii asupra situaţiei patrimoniului agricol şi forestier al acestora;
– în ziua de 24 februarie a prezidat, din încredinţarea Chiriarhului, lucrările Consiliului Eparhial;
– în ziua de 27 februarie a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Bunavestire” din cadrul Poliţiei Judeţului Timiş, apoi a săvârşi Taina Sfântului Botez.

Leave a Reply