Expoziţia “Biserici de lemn din zona etnografică Făget – machete şi relevee”

Miercuri, 28 noiembrie, de la ora 16:00, a avut loc vernisajul expoziţiei “Biserici de lemn din zona etnografică Făget – machete şi relevee”, realizată de elevii de la Colegiul Tehnic “Ion Mincu” din Timişoara. Evenimentul s-a desfăşurat la muzeul din incinta catedralei mitropolitane, în prezenţa a numeroşi timişoreni.

Expoziţia a fost posibilă prin colaborarea dintre Consiliul Judeţean Timiş, Mitropolia Banatului, Muzeul Satului Bănăţean şi Liceul “Ioan Mincu”, secţia arhitectură. Din partea Mitropoliei Banatului a fost prezent la eveniment pr. Zaharia Pereş, consilier cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei, care a adresat felicitările şi binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului și a Preasfințitului Episcop-vicar Paisie Lugojanul, tuturor celor implicaţi în organizarea acestui proiect dedicat bisericilor vechi de lemn din zona Făgetului, judeţul Timiş. Responsabilii acestui proiect sunt Melania Călărăşanu, muzeograf la Muzeul Satului Bănăţean, şi Niculina Sămânţă, profesor la Liceul Tehnic “Ioan Mincu” din Timişoara.

Expoziţia va fi deschisă publicului timişorean până în data 15 decembrie a.c.

Comments are closed.