Expoziţia “Patrimoniu din Banat” la Timişoara

Cu binecuvântarea Înaltpresfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae, Muzeul de Artă din Timişoara, în colaborare cu Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei au inaugurat aseară la Palatul Baroc din Piaţa Unirii expoziţia cu tema “Patrimoniu din Banat – Un caiet de modele de zugrăvie din secolul al 18 -lea”.

Această manifestare cultural-religioasă cuprinde mai multe secţiuni, cum ar fi: expoziţia filelor caietului de modele din sec. al 18-lea, expunerea etapelor de restaurare a caietului şi o impresionantă expoziţie de icoane din sec. al 18-lea ce provin din bisericile ortodoxe româneşti şi sârbeşti din Banat. Expoziţia a fost pregătită de distinsa profesoară Sabina Pârvulescu, cercetător de bază al Muzeului, cu sprijinul Eparhiei noastre şi al Episcopiei Ortodoxe Sârbe din Timişoara, ţinându-se seama de Duminica Ortodoxiei, când Biserica dreptmăritoare din întreaga lume rememorează una dintre cele mai strălucite biruinţe ale sale din primul mileniu şi anume victoria definitivă împotriva iconoclaştilor (adică a celor ce respingeau cultul sfintelor icoane), care au tulburat peste un secol viaţa Bisericii şi a credincioşilor ei. Caietul de modele ce cuprinde schiţe de icoane împărăteşti, de sfinţi şi cete îngereşti provine din colecţiile vechi ale Muzeului Banatului şi a fost atribuit zugravului Stan, aşa cum figurează azi în literatura de specialitate. Interesul pe care continuă să-l prezinte în istoriografia artei româneşti în general, a celei transilvănene şi bănăţene în special, se datorează valorii sale documentare şi rarităţii sale în arta românescă veche.

Expoziţia va fi deschisă publicului vizitator până în data de 26 aprilie.

Leave a Reply