Participări ale ierarhilor

Duminică 8 martie, în Duminica Ortodoxiei, Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Nicolae şi Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu au făcut o vizită la Episcopia ortodoxă sârbă din Timişoara, unde s-au întâlnit cu Prea Sfinţitul Episcop Luchian al Budei şi administrator al eparhiei Timişoarei (Patriarhia Sârbă).

În ziua de 7 martie, Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu a reprezentat Mitropolia Banatului la ceremonia hirotoniei şi instalării noului episcop romano-catolic al Oradiei, Prea Sfinţitul Laszlo Bocskei.

În ziua de 10 martie Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu a participat în sala festivă a Consiliului Judeţean Timiş la ceremonia instalării noului prefect al judeţului Timiş, Domnul Mircea Băcală, ceremonie la care au mai luat parte oficialităţi locale şi centrale. Decretul numirii în funcţie a noului prefect a fost citit de Domnul Marius Martinescu, subsecretar de Stat.

Leave a Reply