Expoziţie de fotografie

La Muzeul Catedralei Mitropolitane din Timişoara, Piaţa Victoriei (Operei) va avea loc joi, 27 ianuarie, ora 16 :00 vernisajul expoziţiei de fotografie “Kosovo şi Metohia în lacrimi”. Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae va expune artistul fotograf Milinko Stefanovici, preocupat de soarta bisericilor ortodoxe din provincia sârbă Kosovo şi Metohia.

Membru al Uniunii Artistilor Plastici din Serbia, Milinko Stefanovici este apreciat pentru talentul său artistic, plasat între cei mai buni artişti fotografi de pe teritoriul fostei Republici Federale Iugoslavia.

Implicate în buna desfăşurare a acestui eveniment sunt Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei, Episcopia Ortodoxă Sârbă din Timişoara, Organizaţia tinerilor sârbi a Uniunii sârbilor din România, Atelierul de grafică şi Editura Predania. Expoziţia va fi deschisă publicului din 27 ianuarie – 10 februarie 2011.

Leave a Reply